Site rengi

Tasarım

ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Çok Bulutlu

Afyon’da gezilecek yerler…

Afyon’da görülmesi gereken 10 güzel yer!

Bizce Afyon görülmesi gereken bir ildir. Büyük kısmı Ege bölgesinde bulunur. Tarihte Büyük Taaruz’un şahidide olan Afyon da nereleri gezmelisiniz listeye geçmeden önce ilginç bir mekandan bahsedelim.

Afyon’da ne yenir sorusunun cevabı bu ilginç mekanda… 6 masa toplam 22 sandalyeden oluşan, hepi topu 15 m2’lik bir alanda hizmet veren, afyon ‘un en tanınmış lokantası.

ilginç bir yer. içeri girer girmez taze et kokusu hemen dikkatini çekiyor insanın. sıradan tahta masa sandalyeleriyle toplamda 6 masası bulunan içeriye girildiğinde hiç sipariş alınmadan yemeğinizin hazırlanmaya başladığı biryer. önce soğanı sonra da yemeği getiriveriyorlar. bu açıdan servis hızlı diyebilirim çünkü sipariş almakla zaman kaybetmiyorlar. tek çeşit yemek var. içeriye ilk girdiğinizde “anaaa, burası mıymış” diye önce bi garipsiyorsunuz mekanı..

Ama burnunuza gelen nefis haşlama et (lokum gibi kuzu tandır ) kokusu ses çıkarmanıza engel olup hemen bi masaya yerleşmenize neden oluyor. Buraya gidin fakat erken gidin. Sadece bir kuzu yapıyor. Kuzu bittiği yerde dükkan kapanıyor.

işte Afyonkarahisar’da gezilecek yerler listeniz…

Booking.com

1-) AFYON GEDİK AHMET PAŞA MEDRESESİ

Külliye ve külliyenin önemli bir parçası olan medrese, adını banisinden alır. 1472 yılında inşa edilmiştir. Medresenin mimarı ise Ayaz Ağa’dır. Gedik Ahmet Paşa Medresesi’nin mimarisi dikdörtgen planlı olup, yapımı sırasında kesme taş kullanıldığı görülmektedir. Osmanlı mimarisinin özelliklerini yansıtır. Bunlar dışında tam 24 tane küçük kubbesi vardır.

2-) KARACAMAL MAĞARASI

Afyon’un pek bilinmeyen gezi alanları arasındaki Karacamal Mağarası, Kocadere bölgesinde bulunup, Balçıkhisar Kasabası’na yaklaşık 5 kilometre uzaklıktadır. Karacamal Mağarası’nın girişi oldukça geniş. Mağaranın içerisine doğru ilerlendiğinde alanı daralıyor ve mağara birkaç kola ayrılıyor. Toplam beş galeriye sahip olup, galerilerin dördü oldukça geniştir.

3-) AFYON ÇAY KERVANSARAYI

Afyon’da bulunan ve Selçuklu döneminin en güzel örnekleri arasında yer alan Çay Kervansarayı, kapalı kervansaray özelliği taşımaktadır. Taşhan olarak da adlandırılan Çay Kervansarayı, ismini bulunduğu ilçeden alır. 1278 yılıyla tarihlendirilip, banisi Ebul-Mücahhit Yusufhan’dır. Mimarı ise Mehmet oğlu Oğul Bey’dir. Çay Kervansarayı Anadolu Selçuklulardan günümüze kalan en güzel han örneğidir.

4-) AYAZİNİ KİLİSESİ

Afyon’un İhsaniye ilçesinde, tarihiyle göz dolduran bir yapı olan Ayazini Kilisesi, sarp kayalıklar içinde kayaya oyulmuş önemli bir ibadet mekanıdır. Hangi tarihte ve kim tarafından yapıldığı bilinmeyen Ayazini Kilisesi, Ayazini Kasabası’nın hemen girişindedir. Kilisenin kaya yüzeyine oyulmuş kubbeli ve apsisli olması önemli bir özelliğini yansıtır. Mimari açıdan 1000’li yıllarda yapılmış manastırlarla benzerlik göstermektedir.

5-) APAMEİA ANTİK KENTİ

Apameia Antik Kenti, antik Roma döneminde Kelainai adıyla biliniyordu. Apameia için Efes Antik Kenti’nden sonraki en önemli şehir olarak kabul edilir. Hatta Efes’le birlikte bronz sikkeler bastırmıştır. Eski dönemlerde sayısız deprem geçirmiş olan Apemaia Antik Kenti’nin, özellikle Hellenistik dönemde basılan sikkelerinin üzerinde Maeander Nehri veya flüt çalan Marsyas’ın resimleri bulunuyordu. Antik kentin stadyumu ve tiyatrosu anıtsal yapıtları arasındadır.

6-) ULU CAMİİ

Afyon’un en büyük ibadet mekanı olan Ulu Camii, hem mimarisi hem de mistik atmosferiyle görenleri etkisi altına alıyor. Tam 7 asırdır ayakta duran Afyon Ulu Camii’nin diğer ibadet mekanlarından farklı bir özelliği var. Caminin içerisinde ahşaptan yapılan kırk direk bulunuyor. Bu sebepten dolayı Kırk Direkli Cami olarak da adlandırılmakta. Afyon Ulu Camii, 1272-1277 yılları arasında Sahipata Nusreddin Hasan tarafından inşa ettirilmiştir. Selçuklu taş işçiliğinin en güzel örneklerine sahiptir.

7-) SANDIKLI KALESİ

Sandıklı Hisar Kalesi, 1325 yılında Germiyan Sultanı Çelebi Hüsameddin Yakub Bin Umur Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Mimar Çoban’ın eseri olan Sandıklı Kalesi, yığma topraktan oluşan bir höyüğün üzerinde yer alıyor. Fakat günümüze sadece kalenin duvarları gelebilmiştir. Kalenin dış kale kapısında bulunan kitabesi günümüzde Çavuş Camii’ni çeşmesinin yan dikmelerine konulmuş durumda.

😎 BUZLUK MAĞARASI

Afyon’un mağaralarından biri olan Buzluk Mağarası, Sultandağı ilçesi sınırları içerisindedir. Dereçine Kasabası’nın güneyinde olan Buzluk Mağarası’na Afyon-Konya karayolu ile ulaşabilirsiniz. Buzluk Mağarası’nın girişi bir kişinin geçebileceği genişliktedir. İçinde 3 kademe vardır ve girdiğiniz anda mağaranın soğuk havasıyla karşılaşacaksınız. Aşağı doğru indikçe hava daha fazla soğumaktadır ve yerlerdeki buzlanmalar dikkatinizi çekecektir. Burada oluşan buz sarkıtlarının iklim koşullarıyla açıklanmaktadır.

9-) EBER GÖLÜ

Küçük karabatakların, sakarca kazının, büyük cılıbıtın ve dalmaçya pelikanının evi olan Eber Gölü, Afyon’un doğal güzellikleri arasındadır. Çay ve Bolvadin ilçeleri arasındaki Eber Gölü, aynı zamanda Türkiye’nin en çok ilgi çeken göllerindedir.

10-) PHRYG VADİSİ

Afyon İscehisar’dan başlayıp Eskişehir sınırlarını geçerek Ankara’ya kadar uzanan Phryg Vadisi, çok iyi bir yürüyüş rotasıdır. Bu büyük vadide Phrygyalılar hüküm sürmüştür ve o dönemlerden günümüze etkileyici kalıntılar kalmıştır. Aynı zamanda Kapadokya Peri Bacaları’nın oluşumunun aynısı Phryg Vadisi’nde de görülmektedir. Kayaların apartman şeklinde oyulması yürüyüşünüz sırasında sizi fazlasıyla etkileyecek.

Booking.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.