Site rengi

Tasarım

ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Çok Bulutlu

Budapeşte’de gezilecek yerler / En farklı Gezi Rehberi

Budapeşte, Macaristan’ın başkenti.  Tuna nehrinin iki yakasındaki Budin (Buda) ve Peşte’nin birleşmesiyle oluşmuş şehirdir. Nehrin batısı Buda olarak adlandırılırken, doğusu Peşte olarak biliniyor. Buda, asırlık sokakları, bir masal kentinde olduğunuzu hissettiren kale duvarları, neredeyse tamamı koruma altına alınmış evleri, heykelleri ve görkemli kiliseleriyle Budapeşte’nin uzak geçmişine dair izler taşıyor. Peşte ise günlük yaşamın aktığı, ekonominin merkezi olan modern şehir. Tuna’nın batı kıyısında Buda kalesinin çevresindeki görece engebeli bölgede tarihî semtler uzanır. Şehrin iş merkezi ve kalabalık semtleri ise Tuna’nın doğusundaki ovaya açılan düzlüktedir. Budapeşte’de heykeller sadece meydanları değil, parkları, evlerin ön yüzlerini, sütunları, köprüleri de süslüyor. Bunlar sadece politikacılara, askerlere, ulusal kahramanlara ait değil; yazarlar, şairler, müzisyenler, bilim adamları da heykelleriyle geçmişten bugüne şehre izlerini bırakmış.

Anahtar Bilgiler

  • Budapeşte, Macaristan’da bulunan bir şehir.
  • Nüfusu 3.284.110.
  • Rakımı 180 m.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı BUD (Liszt Ferenc Uluslararası, Budapest).
  • Para birimi Forint.

Budapeşte’de gezilecek yerler 

Kraliyet Sarayı

Kraliyet Sarayı, daha yaygın ismiyle Kale, yüzyıllardır Budapeşte’yi Kale Tepesi’nden izliyor ve adeta şehrin koruyuculuğunu yapıyor. Yapımına 13. yüzyılda başlanan yapı, günümüze kadar birçok kez değişikliğe uğramış, yenilenmiş ve içinde birçok farklı bina bulunduran bir komplekse dönüşmüş. Burası günümüzde ne bir kale ne de bir saray; Kraliyet Sarayı, şimdilerde Macar Ulusal Galerisi’nin, Budapeşte Tarihi Müzesi’nin, Széchényi Ulusal Kütüphanesi’nin ve Çağdaş Sanatlar koleksiyonunun yuvası olarak hizmet veriyor.

Margaret Adası

Buda ve Peşte’nin tam ortasında, Tuna Nehri’nin üzerinde; şehir gürültüsünden ve kalabalığından kaçmak isteyenler için ideal bir ada yer alıyor: Margaret Adası. Ada, trafiğe kapalı, bisiklet ya da elektrikli küçük otomobillerden kiralayarak gezebilirsiniz. 2 kilometre uzunluğunda uçsuz bucaksız çimlerle çevrili, termal tesislerin de bulunduğu bu ada, pek çok şair ve yazara da ilham kaynağı olmuş.

Margaret Adası mı? Sakın! diyenlerde var.

“Margaret Adası güzel, eğer vaktiniz varsa gidin” diyeceklerdir ama Sakın! Ada ile ilgili “Tuna Nehri’nin ortasında yer alan bu adada hiçbir şey olmadığını söyleyebilirim” şeklinde yorumlar var.

Booking.com

Macar Ulusal Galerisi

Macar sanatının 700 yıllık tarihini sanat eserleri üzerinden okumak isteyenler rotasını Macar Ulusal Galerisi’ne çevirmeli. Kraliyet Sarayı’nın içerisinde kurulan Macar Ulusal Galerisi, Macaristan resim ve heykel sanatına dair 100 binin üzerinde parça içeriyor. Buradaki altı kalıcı sergide, ortaçağdan günümüze ulaşmış sanat eserleri bulunuyor. 19. yüzyılda Avrupa’da ağırlığını hissettiren Sezession akımının güzel örnekleri de galeri duvarını süslüyor.

Balıkçılar Burcu

Ünlü Macar mimar Frigyes Schulek’in şehre armağan ettiği en güzel eserlerden biri Balıkçılar Burcu. Turistlerin gözdesi, şehrin en güzel manzaralarından birini sunan burç, Mátyás Kilisesi’nin önünden Tuna Nehri ve Peşte’ye doğru bakıyor. Kısa bir yürüyüş yapmak ve Buda ve Peşte’den güzel kareler yakalamak istiyorsanız, Balıkçılar Burcu gezisini tercih etmelisiniz.

Gellért Tepesi 

Şehre tepeden bakmak isteyenlerin rotası Gellért Tepesi olmalı. Buda yakasının önemli turistik destinasyonlarından biri olarak dikkat çeken tepe ismini, Hıristiyan yapmaya çalıştığı halk tarafından bir fıçıya konulup tepeden aşağıya fırlatılan piskopos Gellért’ten alıyor. Nehir kıyısında yer alan bu gizemli tepede Gellért Hamamları, Mağara Kilisesi, Gellért Anıtı, Kale ve Özgürlük Anıtı görülmesi gereken en önemli noktalardan bazıları.

Budapeşte kaplıcalarının en ünlüsü Gellért Oteli

Budapeşte kaplıcalarıyla da çok ünlü bir şehir. Bu geleneği günümüzde de devam ettiren Budapeşte’teki hamam ve kaplıcaların en ünlüsü Gellért Oteli’nde yer alıyor. 20. yüzyılın başında Sezession stilinde inşa edilen Gellért Oteli, Gellért Tepesi’nin termal sularıyla can verdiği bir kaplıca merkezi durumunda. Gelmişken şehirdeki Türk hamamlarını da görmeyi ihmal etmeyin. Gellért Tepesi’nden aşağıya indiğinizde karşınıza çıkacak Türk stili hamamlar arasında Osmanlılar tarafından yapılan Rudas Hamamları en ünlüsü.

Aziz István Bazilikası

Buda nasıl tarihi bir merkezse, Peşte de Budapeşte’nin modern merkezi olarak öne çıkıyor. Eğlence merkezleri, resmi binalar, müzeler, işlek caddeler ve bulvarlarıyla göz dolduran Peşte, şehrin en görkemli binalarına da ev sahipliği yapıyor. Aziz István Bazilikası, Macar Parlamentosu, Váci Utca, Macar Ulusal Müzesi ve Devlet Opera Binası bunların başında geliyor.

Vati Utka Caddesi

Budapeşte gezinize biraz eğlence ve hareket katmak istiyorsanız rotanızı Vati Utka Caddesi’ne çevirmelisiniz. Aynı zamanda bir moda merkezi de olan bu cadde, kafe ve barları, görkemli yapıları ve köprüleriyle öne çıkıyor. Modanın tüm nimetlerini gözler önüne seren bu caddede bulunan alışveriş merkezleri her zevke, her keseye hitap edecek çeşitlilikte. El yapımı takılar ve dokumaları kesinlikle bavulunuza yerleştireceksiniz. İster bir kafeye oturup geleni geçeni seyredin, ister vitrinleri izleyin, isterseniz serbestçe yürüyün. Vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Széchenyi Iánchid Köprüsü (Zincir Köprüsü)

Ortasından nehir geçen bir şehir için köprülerin değeri azımsanamayacak kadar fazla. Budapeşte şehri de bunun en güzel örneklerinden. Buda ile Peşte yakaları arasındaki ulaşımın kolaylaşması için Tuna Nehri üzerine sekiz köprü inşa edilmiş. Bu köprülerin en güzeli Széchenyi Iánchid Köprüsü (Zincir Köprüsü). Zümrüt taşlarla süslenmiş bir gerdanlığı andıran köprüye adını veren Kont Istvan Szechenyi, ülkenin en sevilen ve sayılan kişilerinden biri.

Buda Kalesi ve Budavár Labirenti

Alışılagelmiş eğlence yöntemlerinin dışına çıkmak isteyenler rotanızı Buda Kalesi’ne çevirin. Buda Kalesi bölgesinin altında bin yıllar önce inşa edilmiş mağaralar ve geçitler bulunuyor. Dünyanın 7 yeraltı harikasından biri kabul edilen Budavár Labirenti, günümüzde hem bir kültürel gezinin hem de eğlence amaçlı bir rekreasyon aktivitesinin odak noktası.

Budapeşte Yemek ve Şarap Festivali 

Budapeşte, Eylül ayında çok lezzetli, çok renkli bir festivale ev sahipliği yapıyor. Bu yıl 22’ncisi gerçekleştirilecek Budapeşte Yemek ve Şarap Festivali 11-15 Eylül arasında. Festivalde ülkedeki tüm şarap üreticileri, ürünlerini Buda Kalesi’nde görücüye çıkarıyor. Degustatörler ile şarap uzmanları, yeni tatları deneme ve kıyaslama, ziyaretçiler de yeni lezzetler deneme fırsatı buluyor. Ülkenin en iyisi olarak bilinen kırmızı Villany şaraplarını ve beyaz tatlı şarap Tokaji’yi deneyebilirsiniz.

Budapeşte vizesi nasıl alınır?

Macaristan, Avrupa Birliği üyesi ve Schengen Bölgesi üye ülkelerinden biridir. Bağlı olduğu anlaşmalar sebebiyle Macaristan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına schengen vize prosedürünü uygulamaktadır. Budapeşte ve ülkenin diğer bölgelerine seyahat etmek için gereken vizeyi almak için Macaristan konsolosluklarından veya internet adresinden başvuru için gerekli belgeleri öğrenip, zaman kaybetmeden bu belgeleri hazırlayarak, ülkenin tarihi merkezlerine doğru yolculuğa çıkmak. Eğer vizenizin geçerli olduğu sürede diğer Schengen ülkelerini de görmek isterseniz buradan kolayca farklı yerlere de seyahat edebilirsiniz. Macaristan Konsolosluğu’na yapılan vize başvurularında yaşanan yoğunluk sebebi ile müracaatların seyahat tarihinden en az 20 iş günü öncesinde yapılması; vize karar sürecinde gecikme yaşama riskini ortadan kaldıracaktır. 

Budapeşte para birimi nedir?

Macaristan’ın başkenti ve en popüler şehri olan Budapeşte’de para birimi olarak Macar Forinti kullanılmaktadır. 1 Macar forinti yaklaşık 0.0125 TL’dir.

Metroya binerken dikkat!

Toplu taşıma şehirde çok yaygın. Genç, yaşlı demeden herkes ulaşımını toplu taşımayla sağlıyor. Peki nasıl bilet alınıyor, ne yapılması gerekiyor? Otobüse binerken kontrol olmadığını bilet almadan binebileceğimizi Macar biri söylediyse de şehrin merkezi olarak kabul edilen Deák Ferenc Tér’de polislerin olduğunu gördük ve bilet aldık. Herkesin metronun başında duran polislere bileti gösterdiği gibi biz de biletimizi gösterip metroya bindik.

Yoldan taksiye binmeyin!

Eğer taksi ihtiyacınız varsa kafasına göre ücret artıran dışarıda gördüğünüz taksiler yerine Fö taksi çağırın çünkü bu taksiler gideceğiniz yerin mesafesine göre ücreti önceden hesaplıyor ve kimseyi kazıklamıyor. Bunun için “Fötaxi Budapest” uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz. Budapeşte’de yaşayan herkes bu şekilde taksi çağırıyor. Havaalanına gidiş- dönüş için yine Fö taksiyi tercih edebilir ya da  //shuttlebudapest.hu/ linkine girerek uygun ücrete shuttle ayarlayabilirsiniz.

Okur notu: 

  • Budapaşte toplu taşıma istasyonlarında polis kontrolü yoktur. Kontrolleri yapan kişiler Macaristan’da ulaşımdan sorumlu BKK Futar kurumunun özel güvenlik görevlileridir. Bilet kontrolü turistlere özel bir uygulama değildir. Ceza ise oradaki görevliye hemen ödeme yapmak yerine daha ileri bir tarihte bir ödeme merkezine ödeme yapılmak istenmesi durumunda artar.
  • Margaret Adası’nda yüzme, koşu parkurlarını kullanma ve 2-4 kişilik akülü veya pedallı bisikletlerle adayı gezme gibi spor etkinlikleri, açık hava hayvanat bahçesi, büyük süs havuzu etrafında su ve müzik gösterileri gibi imkanlar vardır. ( Ekin Su) 

Booking.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.