Site rengi

Tasarım

ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Çok Bulutlu

Doğu Ekspresi & Van Gölü Ekspresi GEZİ REHBERİ (Geniş içerik)

Doğu Ekspresi

TCDD tarafından Ankara-Kars hattında hizmete sunulan Turistik Doğu Ekspresi, güzergahındaki 29 durak noktasıyla yolcularına farklı lezzetleri tatma ve kültürel değerleri görme imkanı sağlıyor. Ankara-Kars-Ankara güzergahında her gün yapılan seferlerde Turistik Doğu Ekspresi, Erzincan, Erzincan-İliç, Erzurum, Sivas-Divriği ve Sivas-Bostankaya istasyonlarında uzun süreli durarak, yolcularının buralarda keyifli anlar yaşamasına vesile oluyor.

Hareket saatleri, Güzergahı ve molaları : Ankara-Kars yönünde Erzincan’da 2 saat 50 dakika, İliç’te 3 saat 5 dakika ve Erzurum’da 2 saat 40 dakika duran turistik tren, Kars-Ankara yönünde ise Divriği’de 2 saat 50 dakika ve Bostankaya’da 3 saat 15 dakika mola veriyor.

Erzincan’daki molada yolcular, asıl adı Muhammed Vehbi olan tasavvuf ehli Terzibaba’nın Osmanlı mimarisinin örneği türbesini, 19’uncu yüzyılın başlarında inşa edilen Taşçı Hamamı, Erzincan Kalesi ve Saat Kulesi’ni ziyaret edebiliyor.

Doğu ekspresi guzergahında ne yenir :

  • Kete ve Erzincan çorbası
  • Yağda kızartılan pestilin üzerine ceviz dökülerek sunulan pestil kavurması nohut
  • Fasulye, bulgur, ayran, nane ve tereyağıyla hazırlanan gendime çorbası
  • Cağ kebabı ve kadayıf dolması

Doğu ekspresi guzergahında hediyelik ne alınır :

  • tava leblebi
  • tulum peyniri
  • kavrulmuş buğday
  • Osmanlı döneminde kurulmuş tuz ocaklarından 100 metre derinlikten çıkarılan Kemah tuzu
  • Erzurum’dan Oltu taşından tespih ve takılarla yöresel küflü peynir ve İspir fasulyesi  alabilirsiniz.

Doğu ekspresi guzergahında trenin İliç’teki molasında Bağıştaş Köprüsü, Kemaliye Karanlık Kanyon, Kemaliye evlerini görme fırsatı bulunuyor. Yolcular isterlerse yamaç paraşütü, rafting, at safari gibi doğa sporları da yapabiliyor.

Booking.com

Turistik Doğu Ekspresi’nin uzun süreli mola verdiği üçüncü istasyon Erzurum’da, tarihi 18’inci yüzyıldaki Osmanlı-İran Savaşı’na dayanan, en büyükleri ise Ruslar’ın baskın ve istilalarından şehri korumak amacıyla inşa edilen tabyalar, Anadolu’da bulunan anıt mezarların en güzel örnekleri arasında yer alan ve en büyüğü Emir Saltuk’a ait 3 Kümbetler, şehrin sembolü haline gelen Çifte Minareli Medrese ile Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi olarak da kullanılan Yakutiye Medresesi ziyaretçilerini ağırlıyor.

Erzurum Kongresi’nin düzenlendiği bina, Atatürk’ün kentte konakladığı müze ev, Taşhan ve Erzurum evleri de kentte görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Turistik tren 1 hizmet, 1 yemekli, 11 yataklı vagondan oluşuyor ve 220 yolcu kapasitesiyle hizmet veriyor.

Kars’a ulaşan yolcular, Rus işgali sırasında Yusufpaşa, Ortakapı ve Cumhuriyet mahallelerinde uygulanan Baltık mimari anlayışın örneklerini görebiliyor. Hollanda’dan getirilen mühendislere yaptırılan binalar yalancı sütunları, bordür kabartma taşları, uzunca bir koridor etrafına iç içe açılan oda ve salonları ve PEÇ adı verilen ısıtma sistemleriyle dikkati çekiyor.

Orta Çağ’ın en büyük ticaret merkezi olduğu düşünülen ve 2016’da UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilen Ani Arkeolojik Alanı, geçmişe yolculuk yapmak isteyen ziyaretçilerini bekliyor.

Temeli, Bagratlı Kralı 2. Sembat tarafından milattan sonra 990’da atılan, 1064’te Sultan Alparslan’ın Ani’yi fethetmesinden sonra camiye çevrilerek, ilk fetih namazı kılınan Büyük Katedral, diğer ismiyle Fethiye Camisi yüzyıllara ve inançlara şahitliğiyle turistlerin ilgisini çekiyor.

Tandırda kaz çekmesi, tencerede şiş kebap, ekşili et, haşıl, kete, hasuda Kars’a özgü lezzetler arasında yer alıyor. Sadece Kağızman’da yetişen uzun elma, bal ve kaşar peyniri, kaz tüyü yastık yolcuların sevdiklerine götürebilecekleri hediyelikler arasında bulunuyor.

Gölgeleriyle ünlü Divriği Ulu Cami

Turistik Doğu Ekspresi yolcuları, dönüş yolunda ise uzun süreli duraklayacakları Sivas-Divriği’de temelinden burcuna kadar otantik bir Türk eseri olan kaleyi, “Anadolu’nun Elhamrası” olarak anılan ve 1985’te UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nı gezebiliyor.

Caminin batı kapısında mayıs ile eylül ayları arasında oluşan insan siluetindeki gölgeler ilgi çekiyor. Kapıda, ikindi namazından 45 dakika önce Kur’an okuyan, namaz saati yaklaştığında ise ellerini bağlayarak kıyamda duran bir insan gölgesi beliriyor. Bu kapıyla birlikte diğer kapılarda da yer alan bu siluetlerin bir tesadüf eseri olmadığı, çok kapsamlı bir fizik bilgisi ve çok ince hesaplarla yapılabileceği uzmanlarca belirtiliyor.

Buruciye ve Şifahiye Medresesi, Sivas Ulu Camisi ve Arkeoloji Müzesi de görmeden kentten ayrılınmaması gereken yerler arasında bulunuyor.

Pehli, hıngel, Sivas köftesi, pancar sarması, madımak yemeği Sivas mutfağının tadılması gereken lezzetleri arasında yer alıyor.

Sivas bıçağı, Sivas ağızlığı, kemik tarak, gümüş işçiliğinin örnekleri Sivas’tan alınabilecek hediyelikler arasında bulunuyor.

Van Gölü Ekspresi

Hareket Saatleri ve Güzergahları ve molaları : Van Gölü Ekspresi’nin yol güzergâhı, Ankara’dan Kayseri’ye, Kayseri’den Sivas’a, Sivas’tan Malatya’ya, Malatya’dan Elazığ’a, Elazığ’dan Tatvan’a şeklindedir.Ankara-Tatvan arasındaki parkurunu 24 saat 16 dakika, Tatvan-Ankara arasını ise 23 saat 27 dakikada katetmektedir.
 

Van Gölü Ekspresi İle Keyifli Bir Seyahat

Van Gölü Ekspresi Ankara ile Tatvan arasında sefer yapmakta olan, dağların yamaçlarından, doğal güzelliklerden süzülerek geçen TCDD Taşımacılık ana hat trenlerinden biridir.

Van’a keyifli bir seyahat ile gitmek isteyen ve seyahatinden tat almak isteyenlerin ilk tercihi arasında yer alan Van Gölü Ekspresi konforlu ve güvenli yapısı ile sizlere adeta eşsiz güzellikte bir seyahat imkânı sunmaktadır. Ekspres ile seyahat eden yolcular, baharın gelişi ile birlikte yolculuk boyunca rengârenk ormanları ve çiçekleri görebilirler. Aynı zamanda Van Gölü Ekspresi ile seyahat halinde Van Gölü’nün eşsiz manzarasını izlemenin yanında, Nemrut Dağı’nın yüceliğini ve Muş Ovası’nı da gözlemleyebilirsiniz. Doğal güzelliklerin ve dağların yamaçlarından süzülen bu seferi yerli ve yabancı pek çok turist tercih etmektedir.

Van Gölü Ekspresi İle Renk Cümbüşü

Van Gölü Ekspresi’ne Ankara’dan bindikten sonra sırasıyla Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ, Bingöl ve Muş güzergâhı üzerinden Bitlis’in Tatvan ilçesine varırsınız. Van Gölü Ekspresi şehrin tamamlayıcı unsurları arasında yerini almaktadır. Farklı illerden pek çok kişi bu eğlenceli tren seyahati ile hem keyifli hem de ekonomik olarak Van’a seyahat etmektedir. Van Gölü Ekspresi ile ilk olarak Muş Garı’nda inen yolcular, bahar aylarında rengârenk ağaçların ve çiçeklerin yer aldığı Muş Ovası’nın güzelliklerini gözleriyle görebilirler.

Van Gölü Ekspresi İle Doğal Güzellikleri Keşfedin

Muş’tan sonra Bitlis’e gelen yolcular Bitlis’in yemyeşil tabiatının yanı sıra Nemrut Dağı, Atatürk Dağı ve Van Gölü’nün eşsiz manzarasının tadını çıkartabilirler. Van Gölü Ekspresi toplamda 8 vagondan oluşmakta ve 320 yolcu taşıma kapasitesine sahiptir. Doğa ile iç içe yapılan bu seyahatte, bol bol fotoğraf çekebilir ve en güzel kareleri yakalayabilirsiniz.

Doğa İle İç İçe Bir Seyahat

 Van Gölü Ekspresi haftanın iki günü Ankara-Tatvan arasında yolcu taşımaktadır. Bu nedenle de bu iki günde çok fazla sayıda yolcu bir arada keyifli bir seyahat imkânını yakalar. İlginin de oldukça yoğun olduğu bu ekspreste, doluluk oranı oldukça fazladır. Hafta sonu tatilinizi veya yıllık tatiliniz Van’da geçirmeyi düşünüyorsanız, tatilinizi daha eğlenceli kılmak adına Van Gölü Ekspresi’ni tercih edebilirsiniz. Hem keyifli bir yolculuğun tadını çıkartabilir hem de tüm doğa güzelliklerini canlı olarak gözlemlemenin keyfine varabilirsiniz. Özellikle de Elazığ, Muş ve Tatvan arasında manzara oldukça güzeldir. Ekspres özellikle de seyahat tutkunlarının ve doğaseverlerin ilgisini oldukça fazla çekmektedir.

Doğanın İçinden Geçerek Tatvan’a Yolculuk

Tren seyahatlerinin olmazsa olmazı tabi ki doğanın içinden geçerken dışarıyı camdan izlemektir. Özellikle köprülerden ve ağaçların arasından geçerek ilerleyen pek çok resme, fotoğrafa ve hatta film karelerine şahit olmuşuzdur. İşte Van Gölü Ekspresi tam olarak yolcularına bu güzellikleri yaşatmaktadır.

Yolculuk Van’a kadar bir gün sürmektedir. Tren içerisinde yatma ve restoran imkânları olduğu için ev sıcaklığı sizlere sunuluyor. Van Gölü Ekspresi’ni sizler seyahat eden eviniz gibi düşünebilirsiniz. Herkesin denemesi gereken bu seyahatte doğanın içinden geçerek ilerliyorsunuz. Hayatınızda unutamayacağınız bir deneyime canlı olarak şahit oluyorsunuz. Van Gölü Ekspresi ile hem konforlu hem de unutulmaz bir denetim yaşayan kişiler bir sonraki Van seyahatlerini yine Van Gölü Ekspresi ile yaptıklarını sık sık dile getirmektedirler.

Konforlu Van Gölü Ekspresi

Van Gölü Ekspresi yolcularına pek çok ayrıcalığı da seyahat sırasında sunmaktadır. TCDD Taşımacılık tarafından itina ile düşünülmüş olan pek çok ayrıntı ve hizmet tren içerisinde yolcuların konforu için sunulur. Trende kuşetli, pulman ve kompartıman tipinde vagonlar yer almaktadır. Hijyen ve temizlik şartlarına maksimum düzeyde dikkat edilmekte ve gereken önem verilmektedir. Odalar ideal boyuttadır, yataklar ve pulman koltuklar ergonomik düzeyde üretilen rahat koltuklardır. En önemlisi de sarsıntısız şekilde ilerleyen yolculukta dilerseniz kesintisiz uyuyabilir, dilerseniz de manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Sevdiklerinizle Eğlenceli Bir Seyahat

Oldukça popüler olan seferlerden biri haline gelen Van Gölü Ekspresi özellikle de eşinizle, dostunuzla birlikte keyifli bir seyahat imkânını da sizlere sunmaktadır. Kompartımanları ve kuşetli vagonları ile bu imkânı sunan ekspreste hoş sohbetler edebilir, lezzetli yemekler yiyebilir, şarkılar söyleyebilir ve eğlenceli fotoğraflar çekebilirsiniz. Haftanın iki günü sefer düzenleyen ekspresten grup halinde alacağınız biletlerde indirim oranı da kazanırsınız. 12 kişilik gruplarda grup indirimi uygulandığını unutmayınız. Bu sayede hem konforlu hem eğlenceli hem de uygun fiyatlı bir seyahat imkânını yakalamış olursunuz.

Van Gölü Ekspresi İle İlk Tren Deneyimi

İlk tren deneyimini Van Gölü Ekspresi ile yapanlar seyahatten çok memnun kaldıklarını, doğal güzelliklerin içinden geçerken büyülendiklerini ve sadece bir seyahat değil aynı zamanda görsel bir şölen de yaşadıklarını söylemektedirler. Bu nedenle eğer hala Van Gölü Ekspresi’nin uzun süreli olduğunu ve sıkılacağınızı düşünüyorsanız. Bir daha düşünün deriz.

Van Gölü Ekspresi İle Özel Seyahat Deneyimi

Van Gölü Ekspresi’ne trenin güzergâhı içerisinde yer alan tüm istasyonlardan binmeniz mümkün. Bineceğiniz saatten 15 dakika kadar öncesinde istasyonda olmanız geç kalma durumunuz açısından daha temkinli bir deneyim olacaktır. Tren içerisinde yer alan büfeden çikolata, atıştırmalık, içecek vb. çeşitli sayıda yiyecek alabilir ve bu özel seyahatin tadını çıkartabilirsiniz. Tren yolculuğu sırasında kitabınızı okuyabilir, doğa manzarasına karşı kahvenizi içebilir ya da kulaklığınızı takarak kendinizi müziğin kollarına bırakabilirsiniz. Unutmayın ki her tren deneyimi size farklı bir bakış açısı ve tat yaşatacaktır. Farklı bir atmosfer içine girdiğinizi ve seyahatiniz boyunca dünyadan koparak yalnızca gördüğünüz güzellikleri deneyimlemenin keyfini çıkartabilirsiniz.

Sıcak Atmosferi İle Van Gölü Ekspresi

Van Gölü Ekspresi sıcak atmosferi ile sizleri sarıp sarmalayacaktır. Daha önceden ekspresi kullanmayanlar bu deneyimi büyük bir şaşkınlık ve farklılık ile yaşarken, daha önceden ekspresi tercih etmiş olanlar önceki seyahatlerinden farklı olan ayrıntıların peşine düşecektir. Uzun süreli olan bu yolculuk size otobüs ve uçak seyahatinizden daha fazlasını katacaktır. İnsanları nasıl vakit geçirdikçe daha çok tanırsanız, şehirleri de, o şehirlere tren seyahati yaptıkça tanırsınız. Ev ortamı gibi sıcak olan bu atmosfer içerisinde buzdolabınız, yataklarınız, priz, lavabo vb. pek çok ihtiyacınız için ayrıntılar tek tek düşünülmüştür. Her şeyi rahatlıkla kullanabilir ve bu sırada doğanın içinden geçebilirsiniz. Güzellikleri deneyimlemek ve görmek bu tren seyahatinizin sonunda elinizde kalan şey olacaktır.

Kışın Van Gölü Ekspresi Seyahati

Van Gölü Ekspresi her mevsim farklı tat alacağınız bir eksprestir. Baharın rengârenk cümbüşünü görebilir, karın efsanevi beyazlığı içerisinde masumiyeti görebilirsiniz. Kış zamanında tren seyahatleri bambaşka bir tat vermektedir. Kültür turizmi olarak da Van Gölü Ekspresi daha fazla gelişmeye devam etmekte ve bu yolculuğun eşsiz güzelliği herkese ulaştırılmaya çalışılmaktadır. Konforlu ve güvenilir bir seyahatin yanında ekspresi tercih edenlerin çoğu doğal güzellikleri yerinde deneyimlemektedir. Bir sonraki Van seyahatinizi sizler de Van Gölü Ekspresi ile yapmak isterseniz veya Van Gölü Ekspresi ile farklı bir deneyim yaşamak için Van’a gitmek isterseniz online bilet alma sistemi üzerinden biletinizi alabilir veya rezervasyon yaptırabilirsiniz. Bu eşsiz deneyimi tam vaktinde yaşamak için karın yağmasını bekleyebilir veya çiçeklerin açma vaktini bekleyebilirsiniz. Yılda iki sefer yapacağınız bu kültür turizmi seferini farklı zamanlarda yaparak iki yolculuk sırasında da farklı şeyleri keşfetmenin keyfini çıkartabilirsiniz.

Booking.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.