Site rengi

Tasarım

ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Çok Bulutlu

Köyceğiz’de görmeniz gereken yerler – GEZİ REHBERLERİ

 Muğla – Fethiye Karayolu’nun 60. km.’sinde, zengin doğal güzellikler ve narenciye bahçeleri ile dolu, sessiz-sakin bir turistik ilçedir.  Adını Köyceğiz gölünden alır.

Köyceğiz Gölü Dalyan Kanalına doğru ilerliyor ve Akdenize açılıyor. Dalyan Kanalı Göl ve Deniz arasında bulunan muhteşem bir doğa harikası bir yer. Köyceğiz Gölü’nün deniz ve gölü yani tatlı ve tuzlu suyu birbirinden ayıran minik bir lagün gölcüğü daha var. Bu Küçük Lagün Gölcük kefal balıklarının yumurtlama alanı…

İztuzu plajı ise Caretta Caretta Kaplumbağalarının üreme alanları olan muhteşem bir plajdır. aretta Caretta Kaplumbağaları ve Nil Kaplumbağaları da kanalın çevresinde yaşamaktadır. Tekne gezileri sırasında bu canlıları görebilirsiniz. Plaj 50 ila 200 m gibi farklı genişliktedir ve 5500 m2 uzunluğunda bembeyaz bir kuma sahip bir kumsaldır.

Köyceğiz’de görmeniz gereken yerleri sizler için listeledik.

KÖYCEĞİZ’DE GÖRMENİZ GEREKEN YERLER

İztuzu Plajı

İztuzu Kumsalı dev kaplumbağalar “Caretta Caretta”lar ile Dünya’ca ünlendi. Kumsalın bir ucunda İztuzu Plajı tesisleri, öteki ucunda da Dalyan ağzı günübirlik plaj tesisleri yer alıyor. Kumsal kilometrelerce uzanıyor. 

Booking.com

Kumsalın uzunluğu kumların hareketi ile farklılık gösterir ama ortalama 6 kilometredir. Kaplumbağaların yumurtlama döneminde kumsalda gece kalınması yasaktır. Ayrıca yumurtalara zarar verilmemesi için kumsala köpek gibi hayvanları getirilmesine ve işaretli yerlere şemsiye saplanması, çukur kazılması da yasaktır.

Köyceğiz’den İztuzu’na gitmenin iki yolu vardır; birincisi Köyceğiz’ den kalkan tekneler ile Gizemli Köyceğiz Gölü’nü geçerek , Labirent gibi Kıvrılan Dalyan Kanalından İztuzu’na açılabilirsiniz. Bir diğer yol ise; Köyceğiz’den kara yolu ile Dalyan’a ulaşıp oradan da İztuzu’na yine kara yolu ile devam edebilirsiniz. Mükemmel bir protein deposu olan mavi yengeç ülkemizde Akdeniz kıyılarında dolayısıyla Köyceğiz kanallarında ve İztuzu Plajı’nda da yaşar. Adını kıskaçları ve ayaklarındaki mavi renkten alan mavi yengeç, asıl ana vatanı Kuzey Amerika’dır. Rivayete göre Ege kıyılarından geçen büyük yük gemileri tarafından bırakılan daha sonra Ege kıyılarındaki lagünlere yerleşmişlerdir.

Ekincik Plajı

Ekincik koyu, uzun plajı, nefis koyu ve limanlarıyla, su sörfü, su kayağı ve yüzme için elverişli yerlerden biridir.

Köyceğiz’in Akdeniz kıyısında bulunan köyü Ekincik Koyu, uzun plajı, nefis koyu ve yat limanıyla, su sörfü, su kayağı ve yüzme için elverişli yerlerden biridir.her gelenin eşsiz bir yer keşfettim dediği ekincik tatilde sessizliği,huzuru,güzel deniz ve ormanı arayanlar için ideal bir koydur.

Köyceğiz Gölü

Öğle vaktine kadar, karıncaların dahi su içebileceği durgunlukta su olan Köyceğiz Gölü, kano ve kürek sporunun yapılabileceği uzunca parkur olduğu gibi öğleden sonra esen ve Köyceğiz’e hayat veren meltemi ile sörf ve yelken sporu yapmak için uygun bir ortamdır.

Köyceğiz Gölünün ortasında küçük bir adacık göreceksiniz, bu adaya Hapishane adası denir.

  • Balık tutmak gibi özel zevkleriniz var ise mutlaka oltanızı yanınıza alın Köyceğiz Gölü çok bereketlidir
  • Gölün çevresinde bisikletle turlayabilirsiniz
  • motosiklet kiralayabilir veya araba ile turlayabilirsiniz
  • yada Köyceğiz Gölünü boydan boya yürüyün

Kaunos Antik Kenti 

Köyceğiz Gölü’nü Akdeniz’e bağlayan Dalyan kanalı kıyısındaki Kaunos Antik Kenti limanın kuzeyinden başlar ve Dalyan köyünün üst kısmındaki kayalıklarda son bulur. Efsaneye göre Miletos’un oğlu olan Kaunos, kız kardeşi Byblis kendisine aşık olunca onun bu aşkına cevap vermemiş ve Byblis kendini asmıştır. Bunun üzerine sürgüne gönderilen Kaunos, Karya bölgesine gelerek kenti kurmuştur. O tarihten itibaren de bu tür acıyla biten aşklara Kaunos aşkı demek gelenekselleşmiştir. Kaunos, ilk kez İngiliz Rd. Hoskyn tarafından keşfedilmiştir.

Hoskyn 1840 yılında yaptığı ziyareti sırasında bulduğu yazılı bir bloğun üzerindeki “Kaunos halkı ve meclisi” yazısından bu yörenin Kaunos kenti olduğu sonucuna varmıştır. Antik kentin en önemli özelliği günümüzde bile dimdik ayakta durak kaya mezarlarıdır. Amasyalı coğrafyacı Strabon’a göre Kaunos’ta tersaneler ve Akropolis’in (Kale ve Surlar, Şehir merkezi) aşağısında (Şimdiki Sülüklü Göl) liman vardı. O zamanlar deniz Akropolis’e kadar geliyordu.

Kaunos antik kenti zaman içinde Pers, Mısır, Rodos, Bergama krallığı ve Roma imparatorluğu yönetimine geçti. Deniz çekilip Kaunos limanı kumla dolduktan sonra önemini kaybetti. Şehrin kuzey duvarları orta çağdan kalıntılar şeklindedir. Kaunos şehir tiyatrosu Akropolis’in alt kısmındadır, 33 sıralıdır. Şehirde ayrıca Roma hamamı, Tapınak, Bazilika, toplantı salonu ve bir çok heykel kaidesi vardır.

Sultaniye Kaplıcaları

Köyceğiz Gölü’nün güney batısında Ölemez Dağı’nın eteklerinde yer alan Sultaniye Kaplıcaları’nın tarihi günümüzden binlerce yıl öncesine dayanır. M.Ö. 100 yıllarında Kaunos’lular tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Bizans döneminde ise genişletilerek konaklama tesisleri yapılmıştır. Günümüzde Bizans döneminde yapılan tesisler Köyceğiz Gölü’nün suları altında kalmıştır. Roma döneminde kapsamlı bir hastane haline getirilmiştir. Kaynaklara göre, hastanenin girişine “Tanrılar adına buraya ölüm giremez” diye yazılmıştır. Ölemez Dağı da adını buradan almıştır.
Sultaniye kaplıcaları, Romatizma, böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları , metabolizma bozuklukları, ruhsal yorgunluk, cilt ve kadın hastalıkları gibi birçok hastalığa direk tedavi olarak şifa gösterilir.. Sultaniye Kaplıcaları’nın suyu kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfür, bromür, radon ve radyoaktif maddeler içermektedir.

Sağlık Bakanlığı onaylı Sultaniye Kaplıcaları’nın iyi geldiği rahatsızlıklar:

Romatizma hastalıkları,
Deri hastalıkları,
Kalp ve kan dolaşımı,
Solunum yolları hastalıkları,
Kadın hastalıkları,
Böbrek ve idrar yolları hastalıkları,
Mide ve bağırsak hastalıkları,
Sinir ve kas yorgunluğu ‘bünyesel yorgunluk’,
Sinirsel hastalık,
Eklem ve kireçlenme hastalığı,
Göz hastalıkları,
Ameliyat sonrası rahatsızlıklar,
Beslenme bozukluğu rahatsızlığı.

Palmiye Merkezi

Palmiye Merkezi ülkemizde palmiye sevgisinin ve türlerinin arttırılması amacı ile 1993 yılında, 80 bin metre kare alan üzerinde, Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde kurulmuştur. Merkezin Botanik Bahçesi 2005 yılında açılmıştır. Palmiye Merkezi Köyceğiz’e 2 km uzaklıkta Ekincik yolu üzerindedir. Botanik Bahçesi, Palmetum (yaşayan palmiye müzesi), Kaktüs ve Sukkulent evi, Tropik Sera, Tropik Meyveler Bölümü ve Su Bahçelerinden oluşmaktadır. 140 tür palmiye yanında, ülkemizde ilk üretimi yapılan, tropik ve subtropik bitkiler, zengin su bitkileri koleksiyonu, tropik meyveler, sikaslar, nolinalar, starliçeler bulunmaktadır.

Yayla Köyü

Bir doğa harikası olan Yayla Köyü – Ağla – havası, suyu ve muhteşem çınar ağaçlarıyla bir terapi ve dinlenme limanı özelliğine sahiptir.
Köyceğizden, yaklaşık 11 km uzaklıkta ve 800 metrelik rakıma sahip olan bu güzelliğe ulaşabilirsiniz.

Booking.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.